Koronawirus a turystyka - jak pandemia wpłynęła na branżę turystyczną? - Turystyka i gastronomia

Dodane: 09-06-2023 14:53

o 4% i przyczyniał się do wzrostu globalnej gospodarki. Turystyka miała również pozytywny wpływ na lokalne społeczności, generując nowe miejsca pracy i zwiększając zainteresowanie kulturą i historią.

Wpływ pandemii na turystykę

Wraz z ogłoszeniem pandemii koronawirusa wiele krajów

Koronawirus a turystyka - jak pandemia wpłynęła na branżę turystyczną? - Turystyka i gastronomia Turystyka

Turystyka przed pandemią

Turystyka była jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. W 2019 roku międzynarodowe przyjazdy turystyczne osiągnęły rekordową liczbę ponad 1,4 mld. Z roku na rok przemysł ten rósłzdecydowało się na wprowadzenie restrykcji i ograniczeń w podróżowaniu. Loty, wakacje i wyjazdy służbowe zostały odwołane, a branża turystyczna z pędzącej do przodu stała się jednym z najbardziej dotkniętych sektorów gospodarki przez pandemię.

Według Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), przyjazdy turystyczne spadły o 70% w pierwszych 8 miesiącach 2020 roku w porównaniu z poprzednim rokiem. Ten spadek oznacza utratę 700 mld USD dla branży turystycznej. Na skutek ograniczeń związanych z pandemią, liczba ludzi, którzy stracili pracę w sektorze turystycznym, wzrosła do około 100 mln.

Odzyskiwanie branży turystycznej

Wielu ekspertów uważa, że sektor turystyczny będzie musiał zmienić swoje podejście, aby odzyskać siłę po pandemii. Firmy turystyczne muszą zmagać się z coraz większą konkurencją i zmieniającymi się preferencjami konsumentów, którzy będą szukać bardziej bezpiecznych sposobów podróżowania. Niemniej jednak, wiele krajów już zaczyna luzować restrykcje w podróżach, co daje nadzieję na ożywienie przemysłu turystycznego w najbliższych miesiącach.

Branża turystyczna musi wymyślić nowe sposoby organizowania podróży i konkurowania na rynku. Firmy turystyczne muszą zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo swoich podróżnych i dostosować swoje usługi do nowej rzeczywistości. Chociaż nadal wiele musi się zmienić, branża turystyczna ma przed sobą przyszłość i może przyczynić się do ożywienia gospodarczego po pandemii.