Turystyka w dobie pandemii - jakie zmiany wpłynęły na branżę? - Turystyka i gastronomia

Dodane: 08-06-2023 13:36

ią wiele firm turystycznych i biur podróży musiało przystosować swoje oferty do nowej rzeczywistości i wprowadzić zarówno zmiany w aspekcie organizacji wyjazdów, jak i bezpieczeństwa w ich przebiegu.

Jedną z pierwszych i najważniejszych zmian, jakie wprowadziła pandemia, jest zwiększenie zn

Turystyka w dobie pandemii - jakie zmiany wpłynęły na branżę? - Turystyka i gastronomia Turystyka

Turystyka po pandemii - nowe realia branży turystycznej

Coronawirus przyspieszył zmiany, które trwały już od pewnego czasu w branży turystycznej. Stały się one jeszcze bardziej widoczne i zauważalne. W związku z pandemaczenia higieny i dbałości o bezpieczeństwo turystów. Wszystkie hotele, kempingi, obiekty noclegowe i transportowe musiały wprowadzić szereg procedur i wytycznych dotyczących tego, jak przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa. Wymagają one od pracowników i gości stosowania się do zasad higieny, utrzymywania dystansu, a także stosowania maseczek i rękawiczek. Takie procedury są teraz standardem i wprowadzono je na stałe, także po pandemii.

Innym ważnym aspektem, w którym zmieniła się branża turystyczna, jest dostosowanie ofert pod kątem konsumentów. Wraz z pandemią zmieniły się upodobania i preferencje turystów. Zaczęli oni zwracać większą uwagę na atrakcyjne ceny, elastyczność ofert i możliwość dokonywania zmian rezerwacji w sytuacji nieprzewidzianych zdarzeń takich jak np. kolejne lockdowny. W odpowiedzi na to, wiele biur podróży i firm turystycznych zmodyfikowało swoje oferty. Oferują teraz więcej elastycznych opcji rezerwacji, gwarancji zwrotu pieniędzy czy możliwości rezygnacji z wyjazdu w krótkim czasie.

Turystyka zdrowotna - nowy trend po pandemii

Pandemia wpłynęła także na to, jak ludzie myślą o swoim zdrowiu. Ludzie zaczęli zwracać większą uwagę na swoje samopoczucie i na to, jak wpływa na nie styl życia i czynniki zewnętrzne. Wzrosło zainteresowanie tematami takimi jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna czy odprężające wakacje. W odpowiedzi na to powstał nowy trend - turystyka zdrowotna.

Coraz więcej ludzi ma ochotę na wyjazdy, które pomogą im zadbać o swoją kondycję psychiczną i fizyczną. Turystyka zdrowotna to wakacje, które dają szansę na relaks, odpoczynek od codzienności, ale także dbanie o swoje zdrowie. W państwach takich jak Grecja czy Turcja, turystyka medyczna była już wcześniej popularna, ale teraz ten trend zyskuje na znaczeniu na całym świecie.

Narastająca popularność turystyki krajowej

Nie tylko oferty firm turystycznych uległy zmianie po pandemii. Zmienił się także sposób, w jaki ludzie podróżują. Ograniczenia w przemieszczaniu się przyczyniły się do wzrostu zainteresowania turystyką krajową. Wiele osób zdecydowało się na odkrywanie miejsc w swoim kraju zamiast wyjazdów za granicę.

Narastająca popularność turystyki krajowej przyczyniła się do rozwoju lokalnych firm turystycznych i branży hotelarskiej. Tylko w Polsce liczba noclegów zagranicznych spadła o 35%, co przełożyło się na większą liczbę rezerwacji w krajowych kurortach i miejscowościach.

Podsumowując, pandemia przyspieszyła zmiany, które ujawniały się już wcześniej w branży turystycznej. Po COVID-19 branża ta stała się bardziej świadoma potrzeb klientów. Trzeba było dostosować oferty do nowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia. Zmienił się także sposób samych turystów na poszukiwanie wyjazdów krajowych i bardziej elastycznych ofert.